Edebiyat Arşivi

Vodvil Nedir? PDF Yazdır e-Posta
Tiyatro - Tiyatro
Ali Horuz tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 01 Şubat 2012 12:36

Vodvil Nedir?

Vodvil, toplumsal sorunları, mizahi bir yaklaşımla hicveden tiyatro türüdür. Vodvil adının Fransızca voix de ville (şehrin sesi) tamlamasından türetildiği düşünülmektedir.

Vodvil türü, 18. yüzyılda sınıf farkının oluşması sonucu Fransa'da ortaya çıktı. İçinde müzikal bölümler, dialoglar, monologlar ve pandomim gibi değişik gösteri türleri barındırabilir.

Komedinin alt türlerinden biri olduğu için komediyle pek çok ortak tarafı vardır. Ama bazı yönleriyle komediden ayrılır. Vodviller genellikle mutlu sonla biterler. Hikayenin sonucunda olayların kaynaklandığı sosyal sorunlar ortaya çıkarılmaya çalışılır. Vodvil kişilerinin karakterleri detaylarıyla belirtilmez, belli özellikleri öne çıkarılmış abartılı karakterlerdir.

20. yüzyılda ABD'de film endüstrisinin gelişimine koşut olarak, vodvil de tarihe karışmaya başladı. Sinemaya uyarlanmaya çalışılan vodvillerin de pek azı halk ve eleştirmenlerden beğeni topladı. Bu filmlerde Buster Keaton, Marx Brother’s (Groucho, Chicho, Harpo, Zeppo, Gummo kardeşler), Edgar Bergen, Al Johnson gibi ünlü vodvil oyuncuları rol aldılar.

Sessiz filmlerde, özellikle Charlie Chaplin’in filmlerinde “aşk” ve “kadınlara” ilişkin komik unsurlarla birlikte toplumsal eleştirilerin ele alınması vodvillerde toplumsal eleştirinin de yapılabileceğini gösterdi. Yirminci yüzyılda toplumsal eleştiri yapılan, yanlışların yerildiği vodvillerin sıklıkla kaleme alınmasının Chaplin filmleriyle sıkı ilişkisi vardır. Ancak toplumsal eleştiri vodvillerde örtük bir biçimde verilir. Oyunun dinamizmine, oyunsu keyfine engel olmayacak biçimde tasarlanır.

Kimi eleştirmenler sinema endüstrisinin gelişmesi ile vodvil türünün tarihe karıştığını dile getirseler de, bu türün orta sınıf tarafından hâlâ tutulmakta olduğu söylenebilir.

 

Açıklama2:

19. yuzyılın ortalarında amerikada ortaya cıkan bir tiyatro/gosteri karısımı bir eglence turu. adını fransada sarkılarıyla ve eglenceleriyle unlu, val de vire bolgesinden alır. bir aralar kıtada oyle yaygınlasır ki en kucuk kasabalarda bile bulunur bu aktiviteden. icinde pandomim, monologlar,sarkıcılar,parodiler ,hayvan ve dans gosterilerileri dahil bi cok degisik gosteri turu barındırır. tabii 20. yuzyılın ilk yarısında sinema sektorunun popularitesinin artmasıyla birlikte tarihin tozlu sayfalarına gomulur..

sinemaya uyarlananları da vardır vodvillerin - örneğin stallone'li oscar ve le diner de cons* filmleri bundan ibarettir. 

diyaloglara olan bağımlılıkları ve görsel kurgularındaki -zorunlu- güdüklükle, sinemanın ne olmadığını görmek için iyidir vodvil uyarlamaları. velhasıl vodvil tiyatroda izlenir.


Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Şubat 2012 12:40
 

You are here  : Anasayfa Edebi Türler Tiyatro Vodvil

Tasarım

tasarim Tasarım: Ali Horuz

Destek

edebiyat, destek Sitemize katkı yapmak isterseniz, üye olup makale önerebilirsiniz. Gönderileriniz kendi adınızla yayınlanır.

Edebi Portal

 Edebi Portal EdebiArşiv.Com, Türkiye'nin en geniş edebiyat portalı olmaya hazırlanıyor.